چه سند و مدرک معتبری وجود داره که میگن امام زمانمان در روز جمعه ظهور میکنند؟

بعضی وقتها در مفاتیح یا کتابهای دیگه میخونم که میگن گفته شده در فلان تاریخ امام زمان ظهور میکنند. خوب اگر فرض بگیریم که این تاریخ ها درست باشه و روزش در جمعه نباشه چی؟
جدا از اینها هم مگر نمیگند که هیچ کسی از زمان ظهور اطلاعی نداره و هر مطلبی که در این مورد میشنویم را نباید قبول کنیم پس چرا این جملات در این کتابها هستند؟

در خصوص روز ظهور امام زمان(عج) روایت های مختلفی وجود دارد: برخی از روایات دلالت دارند که امام زمان(عج) روز جمعه ظهور می کند. امام جعفر صادق(ع) فرمود: "قائم ما اهل بیت در روز جمعه قیام می کند".[1]

در مورد ندای آسمانی در روز ظهور اخباری رسیده است: اول روز گوینده‏ای از آسمان صدا می‏زند، به طوری که همه آن را می‏شنوند... .(2) در اخبار آمده که آن روز، روز جمعه خواهد بود.

سیّد بن طاووس در کتاب جمال الأسبوع گفته است: ابن بابویه(ره) به طور مستند از شخصی به نام "سقربن ابی دلف" روایت کرده است: وقتی متوکّل عباسی، حضرت امام علی النقی(ع) را به سامرا طلبید و او را زندانی کرد رفتم که حضرت را زیارت کنم. عرض کرد: از رسول خدا(ص) روایت شده است: «یابن رسول اللَّه لا تعادوا الأیّام فتعادیکم؛ با روزها دشمنی نکنید که با شما دشمنی خواهند کرد"». معنای این حدیث را نفهمیدیم. لطفاً راهنمایی‏ام کنید.

حضرت فرمود: مراد از ایّام ما هستیم. شنبه به اسم حضرت رسول خدا است، یکشنبه امیرالمؤمنان، دوشنبه حسن و حسین(ع)، سه شنبه به امام سجّاد و امام باقر و امام صادق(ع)، چهارشنبه امام موسی کاظم و حضرت رضا و حضرت امام جوادالائمه و خود من، پنجشنبه به فرزندم امام حسن عسکری(ع) و جمعه متعلق به فرزند فرزندم حضرت مهدی امام زمان(عج) است.(3)

از این روایت استفاده می‏شود چون پیامبر اکرم(ص) از نظر زمانی جلوتر از همه معصومان(ع) هستند، شنبه به او تعلق دارد و حضرت امام عصر(عج) عقب‏تر از همه است، لذا جمعه به او تعلق دارد. چون روز جمعه متعلق به آن بزرگوار است و روز بزرگی می‏باشد، ظهور حضرت در آن روز اتّفاق می‏افتد.

لکن روایات متعدد معتبر دلالت می‏کند که قیام حضرت در روز شنبه که مصادف با روز عاشورا است، واقع خواهد شد.(4)

با توجه به اختلافات روایات، قضاوت درخصوص تعیین روز ظهور امام زمان(عج) مشکل است. آنچه مشهور است آن است که حضرت روز جمعه ظهور می کند. بلکه ممکن است روز دیگری باشد مثل شنبه که عرض شد و هیچ مشکلی هم نیست اگر روز ظهر تغییر کرد، چون حتمی نیست روز خاص.
و اینکه روز جمعه برای روز ظهور معین شده است مشکلی نیست و تعیین زمان ظهور زمانی مشکل دارد که دقیق سال و ماه و روز ظهور دقیق مشخص شود و الا روز جمعه که مشخص نیست که کدام جمعه و در چه زمانی است.

 

پرسش:
اگر جمعه روز امام زمان هستش پس چرا همه سه شنبه میرن جمکران؟

پاسخ:
برای تشرّف به مسجد مقدس جمکران، زمان خاصی اعلام نشده است و هر زمانی که انسان دوست داشته باشد، می‌تواند به آن مسجد مقدس مشرّف شود و رفتن به مسجد ربطی به زمان ظهور هم ندارد. ولی در مورد شب چهارشنبه دو نکته حایز اهمیت است:

اولاً: در مورد مسجد سهله که آن هم یکی از مکانهای منتسب به امام زمان(عج) می‌باشد، شب چهارشنبه موضوعیت دارد و بعید نیست، رسم شب چهارشنبه در مسجد جمکران هم از آنجا گرفته شده باشد.

ثانیاً: مطابق روایت حسن بن مثله جمکرانی، آن ملاقات در شب سه شنبه بوده است و حضرت به او دستور می‌دهد: «میان گله جعفر کاشانی، بُزی است، آن بز را بخر و در این موضع سر ببر (محل مسجد جمکران) و آن را در شب آینده (یعنی شب چهارشنبه) ذبح کن و گوشت آن را در روز چهارشنبه توزیع نما ...»؛ از تعبیر و دستور امام(عج) به حسن بن مثله برای قربانی در شب چهارشنبه، چنین استفاده می شود که این شب از اهمیت خاصی برخوردار است، و لذا عاشقان آن حضرت در شب چهارشنبه دور هم جمع می شوند و با استمداد از خداوند متعال به آن حضرت درصدد برآورده شدن حاجت و رفع مشکلات خویش می شوند و برای ظهور آن‌ حضرت نیز دعا می کنند.

لازم به ذکر است با توجه به اشتیاق روزافزون عاشقان حضرت و ازدحام بیش از اندازه در شب چهارشنبه، می‌توان جهت استفادة بیشتر از فضای معنوی آن مکان مقدس، در ایام دیگر هفته خصوصاً صبح و عصر جمعه که متعلق به امام زمان(عج) هم می‌باشد، یا شب جمعه به مسجد مشرّف شد.

____________________________________

پی نوشت:
1- مهدی موعود، ص 106.
2- غیبت، شیخ طوسی، ص 344.
3- محدث قمی، مفاتیح الجنان، ص 97، انتشارات نبوی.
4- منتخب الاثر، الفصل السادس، الباب التاسع، حدیث 1 تا 7، ص 574 تا 576.

 

 

بر گرفته از: http://www.porsemanequran.comمطالب تصادفی:

1. خدایا مارا ببخش

2. قلب امام زمان شکسته.....به فکر باشید!

3. ساحل های بی رحم